The MAX165BCWN is a high-speed (5μs) microprocessor (μP)- compatible, 8-bit ADC with track/hold (T/H). The T/H function allows full-scale signals up to 50kHz (386mV/μs slew rate) to be acquired and digitized accurately. The ADC uses a successive approximation technique to achieve fast conversions and low power dissipation. The MAX165BCWN operates with a +5V supply and an internal or external +1.23V reference, and accept single-ended (MAX165) or differential (MAX166) voltages ranging from 0V to 2VREF. The MAX165BCWN is a plug-in replacement for the MX7575, with the addition of an internal 1.23V reference. The MAX165BCWN is ideal for: (1)Digital-Signal Processing; (2)High-Speed Data Acquisition; (3)Telecommunications; (4)Audio Systems; (5)High-Speed Servo Loops; (6)Low-Power Data Loggers.
Parametrics
MAX165BCWN absolute maximum ratings: (1)VDD to AGND: -0.3V, +7V; (2)VDD to DGND: -0.3V, +7V; (3)AGND to DGND: -0.3V, VDD +0.3V; (4)Digital Input Voltage to DGND (MAX 165 Pins 1,2): -0.3V, VDD +0.3V; (5)Digital Output Voltage to DGND (MAX165 Pins 4, 6-8, 10-14): -0.3V, VDD +0.3V; (6)CLK Input Voltage (MAX165 Pin 5) to DGND: -0.3V, VDD +0.3V ; (7)REFIN, REFOUT to AGND: -0.3V, VDD +0.3V; (8)MAX165 AINto AGND: -0.3V, VDD+0.3V; (9)Continuous Power Disipation (TA = +70 C): 762mW; (10)Operating Temperature Range: 0 to +70℃; (11)Storage Temperature Range: -65℃ to +150℃; (12)Lead Temperature (soldering, 10 sec): +300℃.
Features
MAX165BCWN features: (1)5μs conversion time; (2)Built-in Track/Hold; (3)50kHz Signal Bandwidth; (4)Internal 1.23V Bandgap Reference and Buffer; (5)Single +5V Supply Operation; (6)8-Bit μP Interface; (7)100ns Data-Access Time; (8)15mW Typ Power Consumption; (9)Small Footprint Packages; (10)Plug-In Upgrade to the MX7575 (MAX165).
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 MAX165BCWN |
 Maxim Integrated Products |
 ADC (A/D Converters) |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 MAX165BCWN+ |
 Maxim Integrated Products |
 ADC (A/D Converters) 8-Bit 200ksps 2.46V Precision ADC |
 Data Sheet |
 MAX165BCWN-T |
 ADC (A/D Converters) |
 Negotiable |
 MAX165BCWN+T |